Ze zijn mijn lievelings, die niet-hiërarchische functionarissen in organisaties; al jaren leid ik ze op in dat veranderverstand en hun unieke, specifieke invloed op die cultuurdingetjes die maar in de vloerbedekking van organisaties blijven zitten. En al jaren zitten ze me op de huid over een boek speciaal voor hen. Over verstand van cultuurverandering én over het typische arsenaal van adviseurs. Vandaar dit boek: Doe anders even anders.
tegennatuurlijk
Veranderen gaat niet vanzelf en het draaien van de organisatiecultuur vraagt van organisaties dat zij anders dan anders doen. Iets tegennatuurlijks, vaak. Omdat cultuurverandering niet lukt zonder precies op het juiste moment en precies goed gemikt het tegenovergestelde te doen van wat iedereen geneigd is te doen. Bij cultuurverandering hebben organisaties dus belang bij adviseurs met tegennatuurlijk veranderverstand.
Ik weet zeker dat zoveel organisaties ernaar snakken, naar zo’n adviseur met verstand van cultuurverandering. Die simpel de weg kan wijzen in dat zuigende verandermoeras waar organisaties in verzeild kunnen raken.
intuïtie
Dan moet jij als adviseur wel gaan putten uit jouw ‘anders dan anders’-arsenaal. Jij zult, ten behoeve van de cultuurverandering, soms dingen moeten doen die nogal tegennatuurlijk voelen. Dingen die tegen je aard, tegen de gebruikelijke opvattingen of tegen je intuïtie ingaan.
Je komt er als adviseur niet met alleen verstand van veranderen. Want jij kunt als adviseur wel alles weten van cultuurdingetjes, maar hoe slijt je dat tegennatuurlijke veranderverstand? Hoe zorg je dat organisaties er optimaal van profiteren? Hoe krijg je de oren en ogen open als ‘iedereen’ de verkeerde kant op kijkt?
Vak apart
Een vak apart, waar ik zo van houd. Waar ik allemaal ruimschoots mee heb kunnen experimenteren en flink mee op mijn snufferd ben gegaan. Daarom krijg je in dit boek drie dingen:
1. Verstand van veranderen: Snappen hoe cultuurverandering werkt, simpelweg je verstand aanvullen over onverwachte cultuurfratsen en onbegrijpelijke weerstand. Weten hoe je bij hardnekkig gedoe waar organisaties maar niet vanaf komen cultuurdingetjes op het spoor kunt komen zonder die grote term cultuurverandering te gebruiken. En de veelvoorkomende opvattingen kennen waarmee organisaties per ongeluk de verkeerde kant op ploeteren in cultuurverandering. Gewoon een systemische doch praktische bril die anders dan anders is. En tegennatuurlijk kijken en handelen vraagt. Inhoud dus.
2. Manieren om anderen door dezelfde bril te laten kijken, zodat jouw veranderverstand gretig wordt afgenomen en niet keurig in de verpakking blijft liggen. Jouw arsenaal als adviseur dus. Zodat organisaties die struikelen over hun cultuur profiteren van jouw kijk op cultuurverandering, ook al is die anders dan anders. Het juiste doen én laten om nodeloos leed bij cultuurverandering te voorkomen. Met een stok achter de deur om vooral extreem gul te zijn met je veranderverstand (en een bom onder de opvatting dat je never nooit als adviseur stellig mag zijn).
3. Je eigen goud én je eigen shit als adviseur ter hand nemen. Weten welke typische instinkers zich opdringen bij alle adviseurs in cultuurverandering. Plus je eigen cultuurdingetjes kennen. En wat mij betreft weg met ‘trap er nooit in’, omdat je er toch wel instinkt. Zo gaat dat nou eenmaal met organisatiecultuur: het plakt altijd. Dus vooral al het goede zelfonderzoek dat je al hebt gedaan systemisch bekijken en profiteren van je eigen gevoeligheid.
Speciaal voor jou als adviseur.
Over Maaike Thiecke
Maaike Thiecke is auteur van #1 bestseller Cultuurdingetje, hè ... Hoe je de oude organisatiecultuur uit de vloerbedekking krijgt. En de nieuwe erin. Zij heeft verstand van hardnekkige cultuurdingetjes waar organisaties over struikelen. Ze adviseerde talloze directies en MT's over het geheim van cultuurverandering en leidde honderden managers en adviseurs op in vloerbedekkinglogica.